Само изглежда, че единството се сумира от простивоположности. На практика противоположностите създават интриги. Брюнетки и блондинки. При равен статут в живота те имат различна роля. Противопоставянето един на друг е стара тема. Хората все още са склонни да надценяват възможностите на едни или да подценяват загадъчността на други. Тогава какъв е проблемът? Сега е наш ред да отделим зърното от плявата.
Символиката на секссимвола.
Наистина ли съвременните мъже предпочитат блондинки? Холивуд вече повече от 100 години определя модата по цвета на косата. В историята на Фабриката на Грес , колкото и странно да звучи, числено превъзходство заемат брюнетки. По време на Джоан Кроуфърд и Ава Гарднър малко от актрисите си променяли цвета на косата. Първа „изкуствена” блондинка се появи в киното през 1931 г. : холивудска актриса Джин Хърлоу с помощта на водороден прекис се сдобила с ярко сребърен цвят. А мисълта за това, че мъжете предпочитат блондинки, е дошла по-късно заедно с Мерилин Монро. Този цвят придобива голяма популярност благодарение на моделите от списание „Плейбой”. Г-н Хю Хефнър, издателят на списанието, обожавал блондинките. Така се случи, че те, спечелвайки Холивуд и кориците на лъскави списания, придобиват статут на секс-символи. Обаче не толкова цветът на косата привличал мъжете, колкото характерът, който благодарение на Мерилин Монро, започнали да приписват на блонкинките. Обикновено на феновете на блондинките им е все едно колко им е натурален цвета на косата. Работата е в дуго: войнстващия феминизъм и еманципация оставили мъжете без патриархален рай. С ентусиазирани блондинки като Мерилин Монро, те могат да забравят за всичко и да се почувстват остроумни и щедро прощаващи. Също така да се хвалят на други джентълмени за „победите” и „постиженията” си. Но замествайки вечеря с глупак на вечеря с блондинка, джентълменът трябва да знае, че коефициента на интелигентността не зависи от цвета на косата. Това е доказано. Между другото, още за джентълмените: екзотичните брюнетки- момичета от Китай, Япония, Африка и Латинска Америка също са много привликателни. Тогава кого предпочитат мъжете? Дамите се надяват, че истинският джентълмен може да оцени достойнството, красотата и индивидуалността на любимата. И смятат, че такъв джентълмен съществува не само във въображението им и, разбира се, не в единствено число. А жените? Съхранявайки истинският си цвят на косата или съзнателно избирайки друг, възприемат себе си така, както искат и знаят само те.
Произхода на блондинкикте?
Родината на блондинките – Европа. Тук цвета на косата и очите много се различат. В Северна и Източна Европа генетическия цвят на косата МС1R има не по-малко от 7 вариации. Най-много блондини и блондинки живеят във Финландия. На второ място е северна Русия – Архангелска, Мурманска и Карелска области, в тези региони всяка трета жена е със светла коса. Също така много блондинки има и в Швеция, Дания, Германия. Не е трудно да се забележки, че в останалата част на света доминират брюнети и брюнетки. Появаването на блондини и блондинки е феномен, който подлежи на научно изследване в канадски, японски и английски университети. Човечеството е тръгнало от Африка и всички хора първоначално са били с тъмни коси и очи. В Европа хората с руса коса са се появили преди единадесет хиляди години. При спокойна и равномерна еволюция на трансформация на пигментите им потрябвали 300-350 хил. години. Това ознавача ли, че се е случило нещо необичайно, което повлияло на ускоряване на този процес? Ако съпоставим всики факти и резултати от изследвания, то можем да стигнем до извода, че поява на кохортните блондини и блондинки е недостиг на хранителни ресурси. Единствен източник на храна на първите европейци били скитащи стада на мамути, бизони и диви коне. Изглежда, че еднообразие от храната предизвикало недостиг на микроелементите, които са необходими за „правилна” пигментация на косата. Но това не е всико. Кой знае, може би по първите русокоси хора са хвърляли камъ ни? Но скоро имало такива хора, които смятали, че този цвят привлича. Тази версия предложена за първи път от канадски антрополог Питър Фрост: „Блондинките били по-успешни в конкурентната борба за мъже. По-светлите коси, които са се появили като рядко срещната генетична мутация, станали много популярни и количеството им рязко се е увеличило .” Много интересно. Но тогава възникват други въпроси. За хормоните тестостерон и естроген, които отговарят за цвета на косата, генетиците са разбрали наскоро и все още не са се научили как безопасно да влияят върху нивото им, а да подозираме в това древен народ е напълно абсурдно. Означава ли това, че предците ни са знаели тайните за „ „прераждане” на брюнетки в блондинки според желанията и предпочитанията им? Мисълта понякога наистина е материална, но не до такава степен, че желанието да станеш блондинка конкролирало реалността – растящ брой на блондинки по онова време! Или, все- пак, генът, който отговаря за русата коса, е бил доминантен?
Критичните стойности.
Оттогава всичко се е променило. „Русите хора умират”, – констратира известно немско списание Welt am Sonntag. За последния половин век броят блондинки и блондини е намалял от 40 до 14%. В Германия нещата са още по-лоши: в момента само 8% жени и 6% мъже се раждат със светла коса. Световна здравна организация, провеждайки собствено разследване, твърди, че природни блондинки могат да изчезнат след 200 години, защото хора, които носят гена на светлите коси са останали прекалено малко. Възможно е последната природна блондинка да се роди във Финландия през 2202 година. Немският учен-антрополог Ганс Юргенс изброява три основни причини на този проблем. Първата – биологичен фактор, специфичен генетичен код за предаване на наследствени черти. Той може да бъде илюстриран с такъв пример: блондинка, която смята да роди бебе от мъж с черна коса, трябва да осъзнава, че детето й ще бъде с тъмна коса. Втора причина – социален фактор, който обърква цялата ситуация: рязко се е увеличила миграция на хората на планетата. Емигранти – основно хора от южни страни и често са тъмнокоси. И последна, но много важна причина: ако разгледаме демографска ситуация в света, то очевадно е, че населението расте по-бързо в тези страни, където коренното население са тъмнокожи и тъмнокоси. А Европа, родината на блондинките, също бързо „застарява”. Това довежда до мисълта, че броят на блондинките драстично намалява. Изглежда, че поколенията на блондини и блондинки вече са на заден план.Но Welt am Sonntag разказва за международна общност на блондинките, която, засега, съществува само в интернет. В хартата на тази организация пише следното: „Всеки има право да бъде блондин/ка”. Точно така: блондинките не се предават! Би било добре, ако ги чуят тези гени, които преди 11 хил. години променили обичайния цвят на косата си!
Правила на живота!
Имат ли особен чар блондинките? Италианското списание Nuovo публикува резултати от изследванията на немски учени. Забележете, че този път са запитани не тези мъже, които са директно заинтересовани, а безпристрастни учени: антрополози, психолози, дерматолози, генетици. Те смятат, че в противоречие с ангелския вид, блондинките са много взискателни, с тях е по-трудно да изградиш дълготрайна връзка. „Те определено са най-лошите партньори” – твърди психологът Стефан Лермер, който се занимава с проблемите между двата пола.- Този, който е успял да спечели блондинка, рано или късно ще разбере, че тези отношения са му в тежест ”. Също така той смята, че цвета на косата неминуемо се отразява върху характера: при блондинките е много високо самочувствието. Високо или е в рамките на нормалното – никой не знае. Но в действителността има факт: много често жените, които искали да изградят кариера или са преминавали през важни етапи от живпота си, пребоядисвали косите си в по-светъл цвят.Така постъпили Маргарет Тачър и Хилари Клинтън. Колкото по-влиятелна е ставала принцесса Диана, толкова по-светла й е ставала косата. „Блондинките ги вземат за любовници, а брюнетките – за съпрузи”. Този израз с всеки изминал ден се превръща в класика. Работата е там, че блондинките въздействат върху мъжете чувствено, а от брюнетките мъжете очакват топлина и безопасност. Но, както казва немски антрополог, всичко е обратно: светлокоси момичета имат външност на истинска жена, докато брюнетките, изглежда са по-подходящи за ролята на любовници. Тайната на чара на блондинките не се крие в цвета на косата, смята Юргенс, а в пигментацията на очите: „Очите на русокоси момичета изглеждат широко отворени, а затова са по-искрени и предсказуеми, но внимавайте: светлите очи крият в себе си постоянна измама ”. Във всеки случай, когото и да избере, мъжът трябва да бъде бдителен, защото, създавайки стереотипи, е много лесно да се излъжеш!
Перспективи.
Но като се замислиш и се поогледаш, не можеш да кажеш, че блондинките стават по-малко: имаш чувството, че тълпата състои само от русокоски. Изглежда, че интуитивно обществото усетило заплахата и я елиминира както може. А възможностите стават все повече, козметични компании извършват технологии, а фризьорите – майсторство. Ще останат ли блондинки в близко бъдеще? Eugene Perma Professionnel лансират на пазара през 2015г. уникалната си боя Carmen, с нова технология REFLECT MAGNETIQ SYSTEM . Компанията за първи път предлага на фризьорите и техните клиенти нови студени руси палитри. Предстоят редица семинарни обучения в България , “Carmen City tour Bulgaria” в градовете София, Варна, Бургас и Пловдив, които ще започнат от началото на юли 2015г.
Изглежда, че в близкото бъдеще няма да забравим как изглеждат светлите коси, въпреки че съвременните технологии ни дават възможност да бъдем и блондинки, и брюнетки. Запомнете думите от филма „Кинд-Дза-Дза”: „Кой се нуждае от такава планета, където няма цветова диференциация на панталоните!”? Изглежда, че към този израз може да се добави: „Не само на панталоните, но и цветова диференциация на косите!”
Comments are closed.